Ermenistan'dan 'ateşkes' açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Ermenistan'dan 'ateşkes' açıklaması
 Ermenistan, Rusya, ABD ve Fransa eş başkanlığındaki bir grupla, Dağlık Karabağ'da ateşkes ilan edilmesi için çalışmalara başlatılmasına hazır olduğunu açıkladı.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "AGİT Minsk grubu eş başkanlarıyla, 1994-1995 anlaşmalarını temel alan ateşkesin sağlanması için çalışmalara başlanmasına hazırız" ifadesi kullanıldı.

ABD, Rusya ve Fransa dün Ermenistan ve Azerbaycan’a Dağlık Karabağ meselesinin çözümüne ilişkin müzakere sürecini başlatma çağrısında bulunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Dağlık Karabağ'daki durumla ilgili ortak yaptıkları açıklamada, "AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Minsk Grubu ülkelerini temsil eden Putin, Trump ve Macron, Dağlık Karabağ bölgesinde temas hattındaki şiddetin tırmanmasını kararlı şekilde kınıyor" ifadesine yer verilmişti.

Açıklamada, "Tarafları, çatışmaları acilen durdurmaya çağırıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan yönetimini, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının desteğiyle herhangi bir şart koşmadan durumun çözümüne ilişkin müzakereleri yeniden başlatma konusunda sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz" denilmişti.

AGİT MİNSK GRUBU NASIL KURULDU?

AGİT Minsk Grubu, Ermenistan-Azerbaycan anlaşmazlığı ve Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesini teşvik ve taraflar arasında aracılık etmek amacıyla 1992'de kuruldu.

Eşbaşkanlığını ABD, Rusya ve Fransa’nın yürüttüğü Minsk Grubu, aradan geçen 28 yılda birçok girişimde bulunmasına rağmen Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik somut neticeler elde edemedi.


Macron: Gaziantep üzerinden Dağlık Karabağ'a 300 Suriyeli militan gönderildi, Putin de bunu teyit ettiÖnceki Haber

Macron: Gaziantep üzerinden Dağlık Karab...

Kars Belediyesi'ne de kayyum atamasıyla HDP yönetiminde il belediyesi kalmadı, peki geriye kaç belediye kaldı?Sonraki Haber

Kars Belediyesi'ne de kayyum atamasıyla...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar