VEDAŞ’la, direklere taşınan akıllı sayaç konusunu görüştüler

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
VEDAŞ’la, direklere taşınan akıllı sayaç konusunu görüştüler
Tüketiciler Birliği Derneği Van Şube Başkanı Erhan Uğurlu, tüketicilerin şikâyet ve sorunlarını iletmek amacıyla VEDAŞ yetkilileriyle görüştüklerini söyledi.

Kaçak elektrik kullanımını engellemek amacıyla elektrik direklerine taşınan akıllı sayaç ile ilgili de, Tüketiciler Birliği Derneği Van Şubesi yöneticilerinin, VEDAŞ yetkilileri ile istişare ettikleri kaydedildi.

Görüşmeye ilişkin açıklama yapan Tüketiciler Birliği Derneği Van Şube Başkanı Erhan Uğurlu, tüketicilerin şikâyet ve sorunlarını dikkate alarak konunun ilk muhatabı olan yetkililer ile bir araya geldiklerini söyledi.

Ziyarette gerekli yazışmaları ve avukatları aracılığıyla resmi süreci de başlattıklarını belirten Uğurlu, şöyle dedi:

“VEDAŞ yetkililerimiz, elektrik direklerine taşınması yapılan işlemin Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) yönetmeliğine uygun olduğunu söylediler.  Avukatlarımız konu ile ilgili araştırmaları yapıyorlar. Mevzuata uygun yapılan ve tüketiciyi mağdur etmeyecek bir uygulamanın karşısında kimse durmaz. Burada söz konusu tüketicilerimizin mağduriyetidir. Ancak VEDAŞ yetkilileri uygulama ile ilgili hiçbir tüketicinin mağdur ya da soru işaretinin oluşacağının söz konusu olmadığını belirttiler. Tüketicinin hakkı ve soru işaretlerinin ortadan kaldırılması için de resmi olarak kuruma başvurmaları halinde hanelerin önüne sayaç-matik bırakılabileceğini de aktardılar. Olumlu bir görüşme oldu. Bizler de VEDAŞ yetkililerinden aldığımız bilgileri üyelerimize ve tüm tüketicilerimize aktarmaya çalışacağız. Resmi yazışmamızın cevabı gelince tüketicilerimizle konuyu tekrar paylaşacağız.”

Dernek olarak, kısa süre içerisinde bilinçli bir tüketici ortamı oluşturduklarını da kaydeden Uğurlu, şunları söyledi:
“Henüz Van’da 8 aylık geçmişi olan bir dernek olmamıza rağmen üye sayılarımız ile her geçen gün büyümekteyiz. Tüketicilerimizin şikâyetler hakkında nasıl hareket etmeleri konusunda yönlendirmemiz oluyor. İl Ticaret Müdürlüğü Tüketici Hakem Heyetlerinde geçmişe göre tüketici şikâyetlerinin ve hakkını arayan tüketicilerin sayılarının arttığını da görmekteyiz. Van’da en ufak tüketici şikâyetinde gerek bilgilendirme, yönlendirme ve hukuk açısından yanlarında olacaklarımızı bilmelerini isterim. Bizleri ağırlayan ve yakından ilgilenerek fikir alışverişinde bulunan VEDAŞ yetkililerine de teşekkür ediyorum.”

Uğurlu, VEDAŞ Müdürü Emrullah Okuducu’nun kendilerine, “Elektrik Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) tarafında AR-GE ödülü almış akıllı sayaç PLC projesi pilot bölge olarak Gevaş'ta uygulandı, ilgili kanun ve yönetmelik kapsamında Van'ın tüm ilçelerinde bu proje uygulanıyor. Bu uygulamadaki amaç kayıp kaçak tüketimin önüne geçmektir. Bu arada kurumumuza başvuran abonelerimizin evlerine de takip sayacı bırakabiliyoruz. Herhangi bir mağduriyet söz konusu olmayacaktır” dediğini aktardı. 
Görüşmenin sonunda Akıllı Şebeke Yönetim Merkezinde VEDAŞ Müşteri Hizmetleri Grup Müdürü Fatih Talay’ın, Tüketiciler Birliği Derneği yöneticilerine konu ile ilgili sunum gerçekleştirdiği belirtildi.   
Haber: M. Selim KURT Prestij


Dağda 71 kilo eroin bulunduÖnceki Haber

Dağda 71 kilo eroin bulundu

Hülya Avşar, Ayvalık'ta 55 milyon TL'ye ada satın aldıSonraki Haber

Hülya Avşar, Ayvalık'ta 55 milyon TL'ye...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar