Van tarihinde bir ilk: Antalya'ya domates ihraç edildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Van tarihinde bir ilk: Antalya'ya domates ihraç edildi

Haber Merkezi - Şimdiye kadar meyve ve sebzeyi daha çok Akdeniz ve güney illerinden sağlayan Van artık bu gibi illere ürün ihraç eden bir duruma geldi. Van'dan Antalya'ya ilk kez TIR araçlarıyla domates gönderildi.

Van’ın Çaldıran İlçesi’nde termal seralarda üretilen domatesler TIR’larla Antalya’ya gönderildi.

Çaldıran İlçesi’nde termal seralarda 4 yıl önce üretilmeye başlanan domatesler, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi şimdi Türkiye’nin sebze üretiminde önemli yere sahip olan Antalya’da da tezgahlardaki yerini aldı.

TIR’ların Antalya’ya gönderilmesi öncesinde seralarda inceleme yapan Vali Mehmet Emin Bilmez, har zaman üretim yapan çiftçiye destek olacaklarını söyledi.

Van’dan Antalya’ya domates gönderilmesinin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Vali Bilmez, şunları söyledi:

“Çaldıran 2050 rakımda Türkiye’nin kışı en sert geçen, yıllık hava sıcaklık ortalaması en düşük olan ilçemizdir. 4 yıldır jeotermal seracılık yapılıyor. Burada üretilen ürünler hem bölgemizde hem de turizmin merkezi Antalya’ya gitmektedir. Bu örnek çalışmayı ilimizde yapan firma yetkililerine teşekkür ediyorum. Bunun devamında bölgemizde jeotermal seraların kurulduğu OSB’lerin alt yapısı için çalışma yürütmekteyiz. İnşallah onlarca üreticimiz bu tür seralarda ürettiği ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına pazarlayacak”

Seralarda üretim yapan firmanın ortaklarından  Yusuf Taşkın, domateslerin özellikleri ve önümüzdeki dönemdeki hedeflerini Vali Mehmet Emin Bilmez’e anlattıktan sonra domates yüklü TIR’lar Antalya’ya doğru yola çıktı.

Mehmet GÜLER - VANMED


İstanbul'da otobüs kazası: 5 ölü, 25 yaralıÖnceki Haber

İstanbul'da otobüs kazası: 5 ölü, 25 yar...

Van'da 9 Ağustos günü VEFAT edenlerSonraki Haber

Van'da 9 Ağustos günü VEFAT edenler

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar