Özgökçe, tarlada çiftçinin sorunlarını dinledi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Özgökçe, tarlada çiftçinin sorunlarını dinledi
Van Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, sebze yetiştiriciliği yapan çiftçileri tarlalarında ziyaret ederek, incelemelerde bulundu ve sorunlarını dinledi. Çiftçiler sulama sorununa ve gübre fiyatlarına dikkat çekti.

Aynı zamanda Van Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı olan Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, Karasu Sulama Birliği Başkanı Nahsan Kaya ve Uzman Tarım Danışmanı Emre Hakverir ile birlikte Tuşba ilçesine bağlı Tevekli ve Yumrutepe Mahallelerinde sebze yetiştiriciliği yapan çiftçileri tarlalarında ziyaret etti.  

Çiftçilerle birlikte tarlaları dolaşarak sebze kalitesini, verimini inceleyen Özgökçe, daha sonra çiftçilerin sorunlarını dinledi.

SULAMA PROBLEMİ

Çiftçiler, ekim sürecinde daha çok sulama probleminin kendilerini zorladığını söyledi.
Gübre fiyatlarından da yakınan bir çiftçi, şunları anlattı:

“Çok uzun yıllardır sebzecilik ile uğraşıyoruz. Burada 300 dönüme yakın sebze ektik. Bu sene yaşanan covid-19 pandemisi, gübre, tohum ve fide fiyatlarının yüksek olması bizi, üretimimizi çok olumsuz etkiledi. Burada yaşadığımız bir diğer sorun da sulama problemi. Hasadın yakın olduğu dönemlerde sebzelerimizi su ile buluşturamadık. Buradaki barajlarımızda su maalesef azalmış. Bir çözüm bulunmasını istiyoruz.”

“HER ZAMAN ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Daha sonra açıklama yapan Tuşba Ziraat Odası Başkanı Hasan Özgökçe, pandemiye rağmen çiftçilerin üretmeye devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

“Tevekli ve Yumrutepe köylerimizde sebzecilik yapan çiftçilerimiz, bizi arayarak sulama ile ilgili problemlerinin olduğunu söylediler. Biz de yaşanan sıkıntıyı, sorunu hemen yerinde görmek için çiftçilerimizi sulama birliği başkanımızla tarlada hasat yaparken ziyaret ettik. Çiftçilerimiz büyük emek ve gayretle, büyük bir alanda sebze ekmiş. Her açıdan zor bir yıl geçiriyoruz. Yaşanan pandemi, birçok kalemde fiyatların çok yüksek olması çiftçilerimizi çok zorladı. Bir de böyle lokal sorunların oluşması tabi üretimi daha da zorlaştırıyor. Burada son günlerde sulama problemi meydana gelmiş. Büyük bir alan, barajlardaki su seviyesi belli, sulama birliğimiz iyi niyetle elinden geleni yapıyor. Ama bazen suyu her yere aynı seviyede ve miktarda yetiştirmek mümkün olmuyor. Çiftçilerimiz üretmeye devam etsin, kararlı olsunlar. Oda olarak her zaman çiftçilerimizin yanındayız.”

“ÇİFTÇİYE EŞİT DAVRANIYORUZ”

Karasu Sulama Birliği Başkanı Nahsan Kaya da, sulama problemi ile ilgili olarak, şunları aktardı:
“Üretim, ekim, çiftçilik bütün bu kavramlar benim için çok değerli. Bu bölgemizde sebze yetiştiriciliği yapan onlarca çiftçimiz var. Sulama Birliği olarak köylerimize ekim, dikim, hasat zamanı defalarca geldik, barajlarımızı kontrol ettik. Zaten daha önce çiftçilerimize 9’uncu ayın ortalarından sonra su sıkıntısı yaşanacağını söylemiştim. Çünkü periyodik olarak barajlarımızın su seviyesini, su debisini ve gerekli bütün teknik incelemeleri yapıyoruz. Barajlardaki sularımız maalesef azaldı. Bölgemizdeki diğer sorun da artezyen su kuyularının varlığı. Bu yöntemle suyu bilinçsizce kullanan çiftçilerimiz, vatandaşlarımız var. Bu durumda su hoyratça kullanılıyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. Bütün çiftçilerimize eşit davranıyoruz. İstiyoruz ki üretim her zaman devam etsin.” Haber: Adil Harmancı Prestij


'Öncelik, engelli çocuklarına verilsin'Önceki Haber

'Öncelik, engelli çocuklarına verilsin'

Kargo ile bal altında eroin gönderecekti, tutuklandıSonraki Haber

Kargo ile bal altında eroin gönderecekti...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar