Bediüzzaman’ın Hançeri Avesta Yayınları’ndan çıktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bediüzzaman’ın Hançeri Avesta Yayınları’ndan çıktı
Yazar Fırat Aydınkaya’nın “Bediüzzaman’ın Hançeri” adlı kitabı Avesta Yayınları’ndan çıktı.

Yazar Fırat Aydınkaya Bediüzzaman hayatı boyunca belinde taşıdığı hançerin izini sürerek hem farklı bir Saidi Nursi portresi çıkardı, hem de Ehmedê Xanî’den Hacî Qadirê Koyî’ye Kürtlerin şiddete yaklaşımını ele aldı.

Aydınkaya’nın “Bediüzzaman’ın Hançeri” adıyla kaleme aldığı eser, Avesta Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitabın arka kapağında içerik ile ilgili şu ifadeler yer aldı:

“Bediüzzamanın Hançeri” hem Kürtlüğün modern krizini hem de İslamın modern krizini pek çok açıdan sembolize eden mükemmel ama öğretici bir enstrümandır. Çalışma boyunca kullanılan “hançer metaforu” şiddetin meta-anlatısına bakmayı ve özellikle de şiddetin fenomenolojisi ile yapısökümüne dönüp bakmayı zorunlu kılıyor. O halde bu çalışma boyunca bizi ilgilendiren ve de birbiriyle iç içe geçen üç asal krizin peşine düşeceğiz. Sırasıyla modern İslamın krizi, Kürtlüğün krizi ve bizzat şiddetin (yorumsal) krizi.

Buna göre İslami evrensellikte logos ruh ise beden şiddettir ve “beden daima ruhun borcunu ödeme”ye 1 vakfedilmiştir. Dinsel olanın çözülmesi meselesi üzerine kafa yormak İslami modernitenin varoluşsal temelidir. İslami modernite bu yolda aklın/naklin egemenliği ile şiddet fabrikası gibi işleyen şehitlerin egemenliğinden doğan metodolojik gerilimi halen de çözebilmiş değildir. Bediüzzamanın Hançeri tam da bu asal gerilimi sembolize etmektedir.”

Bediüzzaman’ın Hançeri kitabı 344 sayfadan oluşuyor. Kaynak: rûdaw


Döviz ve altında rekor yükseliş devam ediyorÖnceki Haber

Döviz ve altında rekor yükseliş devam ed...

Van'da 9 Ekim 2020 tarihinde hayatını kaybedenlerSonraki Haber

Van'da 9 Ekim 2020 tarihinde hayatını ka...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar