Prof. Dr. Ahmet Özer

Prof. Dr. Ahmet Özer

Mail: a.ozer@vanmed.net

APE MUSA’NIN ANISINA SAYGIYLA

APE MUSA’NIN ANISINA SAYGIYLA

Apè Musa ile birlikte çektiğimiz bu fotograf ölümünden bir gün önce çekildi. Ben o zama GAP Belediyeler Birliği Genel Sekreteri idim. Diyarbakırda Kültür Festivali düzenlemiştik. Apè Musa da Şeref konuğuydu. Akşam Büyükşehir Belediyesinin giriş fuayesinde bir resepsiyon düzenlenmişti. O resepsiyonda kendisiyle bir köşeye çekilmiş epey sohbet etmiştik.

Sonra elime geçen bu fotograf o söhbet esnasında çekilmiş. Ben ertesi gün acil bir iş Van’a gidecektim, kendisinden affımı diledim. O da bana sen git işini gör sonra kaldığımız yerden devam ederiz demişti.

Maalesef o sonra bir daha hiç gelmedi. Ben Vanda iken ölüm haberini duydum, bilinen karanlık güçlerce katledilmişti. Atladım geldim Diyarbakır’a ama o dev Çınar artık yoktu. Lakin anısı hep yaşıyacak. Onu saygı ve minnetle yad ediyorum...

Not: Bu fotografını MEHMET UZUNLA YOLCULUK adlı son kitabımda kullandım. Çünkü Apè Musa Mehmed’in yaralı ve yasaklı bir dil ile dünya çapında bir edebiyat yaratmasının ilk vesilesi ve ilk hocasıdır. Kitapta Yaşar Kemal ile birlikte buna da yer verdim. Onlar eşi benzeri olmayan büyük değerlerimizdi, anıları içimizde hep yaşıyacak ve onları hep yaşatacağız.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar