Kapalı ortamlarda virüsten korunmanın 5 yolu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kapalı ortamlarda virüsten korunmanın 5 yolu
Coronavirüsü yenmek için aylardır ellerimizi yıkamamız ve sosyal mesafeyi korumamız söyleniyor. Öte yandan bilim insanları ve mühendisler, çocukların okula döneceği ve daha çok kişinin ofislerde çalışacağı sonbahar aylarında, kapalı ortamda soluduğumuz havayı da dikkate almamız gerektiği görüşünde.

Sonbaharın yaklaşmasıyla insanlar kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirmeye başladı ancak bu süreçte coronavirüsten kaçınmak için ortam havalandırmasını iyileştirmek, kilit önemde.

Coronavirüsü yenmek için aylardır ellerimizi yıkamamız ve sosyal mesafeyi korumamız söyleniyor. Öte yandan bilim insanları ve mühendisler, çocukların okula döneceği ve daha çok kişinin ofislerde çalışacağı sonbahar aylarında, kapalı ortamda soluduğumuz havayı da dikkate almamız gerektiği görüşünde.

Soluduğumuz havayı iyileştirmek 5 şekilde mümkün.

1-HAVASIZ ORTAMI TERK EDİN

Bir odaya girdiğinizde ortamın havasız olduğunu hissediyorsanız, havalandırmada bir sorun var demektir. Yeterince temiz havanın bulunmaması, coronavirüs kapma ihtimalinizi artırır.

Güncel çalışmalar, havada salınan küçük virüs zerrecikleri yüzünden coronavirüsün kapalı alanlarda hava yoluyla bulaşmasının mümkün olduğunu ortaya koyuyor.

İngiltere'de salgından önce yapılan çalışma ortamı düzenlemelerine göre, ofis ortamına kişi başına saniyede 10 litre temiz hava sağlanması gerekiyor. Salgın günlerinde bu, daha da önemli hale geldi.

Yetkili Bina Hizmetleri Mühendisleri Kurumu Müdürü Dr. Hywel Davies, "Eğer bir ortamı havasız buluyorsanız, arkanızı dönüp orayı terk edin" diyor ve temiz hava almanın önemini hatırlatıyor:

"Dış ortamdan yeterli miktarda havayı içeriye sağlıyorsanız, binada virüs taşıyan bir kişi bile varsa ortamdaki bulaşıcı maddeyi seyreltmiş olursunuz. Bu da diğer kişilerin hastalığı kapma riskini azaltır."

2-KLİMANIN TÜRÜNE DİKKAT EDİN

Sıcak günlerde klima ofislerde ve dükkanlarda çok rağbet görüyor. Ancak klimanın türünü kontrol etmek önemli.

En basit türü, duvarda ya da tavanda asılı beyaz bir kutu olarak gördüğünüz split klimalar. Bu tip klimalar genellikle havadan odayı çeker, soğutur ve tekrar odaya üfler. Başka bir deyişle, içerideki havayı devridaim yapar.

Hızlı bir ziyarette değil ama saatlerce bulunulan bir ortamda bu durum risk yaratabilir.

Çin'deki bir restoranda yapılan çalışma, bu tip klimaların virüsü yayabildiğini tespit etti. Restorandaki müşterilerden birisi virüs taşıyordu ancak henüz semptomları göstermediği için bunun farkında değildi.

Araştırmacılar, bu müşterinin konuşurken ve nefes alıp verirken ortama yaydığı zerreciklerin klima yardımıyla ortama yayıldığına kanaat getirdi. Sonuç, ortamdaki dokuz kişinin daha virüsü kapması oldu.

Dr. Davies, "Eğer ortama yeterli dış havayı sağlamış olsalardı, muhtemelen daha az kişi enfekte olacaktı" diyor.

3-KLİMANIN "TEMİZ HAVA ORANINI" ÖĞRENİN

Günümüzde pencereleri açmanın mümkün olmadığı modern binalarda temiz havayı nasıl alabiliriz?

Muhtemelen içerideki kirli havanın çekilip dışarıdan havanın sağlandığı havalandırma sistemlerine güveniyorsunuz. Ancak bu sistemlerde bulunan hava işleme ünitesinde, içeriden alınan havayla dışarıdaki hava belli oranlarda karıştırılarak yeniden bina içine veriliyor.

Coronavirüs riski nedeniyle uzmanlar, içeriye verilen havada temiz havanın azami seviyede bulunmasını tavsiye ediyor.

İngiltere'de hükümetin bilimsel tavsiye grubu (SAGE) üyesi Prof. Cath Noakes, "Temiz havanın yüzde 100 ya da buna yakın bir düzeyde olmasını" tavsiye ediyor:

"Ne kadar temiz hava olursa, virüsü binada devridaim yapma riski o kadar azalır."

4-FİLTRELERDE VİRÜS OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Modern havalandırma sistemlerindeki filtreler hatasız değildir. ABD'de Oregon Üniversite Hastanesi'ni inceleyen bilim insanları, klima filtrelerinde coronavirüs izlerine rastladı.

Projeyi yürüten Prof. Kevin van den Wymelenberg, filtreleri temizlemenin, binada virüs taşıyan kimse olup olmadığını ortaya çıkarabileceği görüşünde.

Güney Kore'de bir binanın 11. katındaki bir çağrı merkezinde, bir kişinin 90 kişiye virüs bulaştırdığı tespit edildi.

5-HAVA AKIMINI DİKKATE ALIN

Temiz havanın kilit önemde olduğu herkesin malumu. Ancak havanın dolaşımını modelleyen bir uzman, işlerin bundan ibaret olmadığı konusunda uyarıyor.

Formula 1 araçlarını tasarlayan Nick Wirth, bugünlerde süpermarketlere ve besin işleme şirketlerine hava dolaşımını nasıl yönetebilecekleri konusunda danışmanlık veriyor.

Wirth, örneğin kapalı ortamda pencere kenarında oturan kişinin virüs taşıması durumunda, havanın dolaşma yönündeki kişilere de virüsün bulaşabileceğini söylüyor:

"Pencereyi açtığınızda hava nereye doğru gidecek? İnsanların bu hava akımının doğrudan üzerinde olmasını istemeyiz. Daha çok temiz hava genelde yararlıdır ancak dolaşan havada virüs bulunması istenmeyen sonuçlara yol açabilir."

Prof. Cath Noakes'a bu senaryodan bahsettiğimde, bol temiz havanın virüsleri seyrelterek tüm riskleri azaltacağını savundu. Açık bir pencerenin daha çok kişiye virüsü taşıyabileceğini, ancak bunun daha az miktarlarda olacağını belirtti. (Kaynak: BBC)

Anahtar Kelimeler:
Remziye Yoldaş cezaevinden firar eden kocası tarafından kızının gözleri önünde öldürüldüÖnceki Haber

Remziye Yoldaş cezaevinden firar eden ko...

Kısa Çalışma Ödeneği süresi uzatılmalı, destek kredisi ödeme süresi ertelenmeliSonraki Haber

Kısa Çalışma Ödeneği süresi uzatılmalı,...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar