Ali Acar

Ali Acar

Mail: a.acar@vanmed.net

Kanal İstanbul ve yanlış hesap!

Türkiye Ulaştırma Bakanlığı'ndan bugün yapılan bir açıklama şöyle:

"Türkiye Cumhuriyeti, salgın ile mücadele ederken üretim ve yatırımları da yapabilecek güçtedir. Kanal İstanbul projesi ile ilgili çalışmalar da elbette devam etmekte" 

Ki ihalesi de yapıldı bugün.

Sinirlendiniz mi bu açıklamaya, yoksa sadece tebessüm mü ettiniz, doğru mu buldunuz yoksa; hepsi de olur, sonuçta taraf tutmadan edemiyoruz, tarafını tuttuğumuz, bazen sövse de alkış tutan bir yapıya sahibiz topluca…

Yine taraf tuttuğumuz için tarafını tutmadığımız önümüze altın serse, ‘teneke parçasıdır’ deyip ilgilenmeyiz!

 Şöyle yapsak olmuyor mu peki, taraf tutsak bile yeri geldiğinde doğruya doğru yanlışa yanlış desek, iyiye iyi kötüye de kötü…

O zaman öyle yapalım, bir an şu Ulaştırma Bakanlığının açıklaması üzerinde hep beraber tarafsızca kafa yoralım!

Ne deniyor açıklamada ana fikir olarak; güçlüyüz, Korona’yı da ezeriz, işimizi de yaparız!

Velev ki öyleyiz, pek öyle görünmüyor gidişata baktığımızda ama hadi diyelim ki ekonomik olarak hiçbir derdimiz yoktu koronavirüse kadar, enflasyon yoktu, işsizlik yoktu, hayat pahalılığı yoktu, dış borç yoktu, ithalat yoktu, ihracat en üst düzeydeydi, şimdi de kasa dolu, stoklar tamam, hiçbir dert tasa yok!

Peki, genel görüntüye bakalım; her taraf kapalı mı şimdi koronavirüsle mücadele çerçevesinde, işletmeler, iş yerleri, fabrikalar, tarım sektörü, turizm sektörü, eğitim, spor devre dışı kalmış mı, işsiz mi neredeyse herkes, eve kapanmayla üretim durmuş mu, yoksa biz mi yanlış anlamışız?

Bunların hepsi eğer üretimi ilgilendiriyorsa ve doğruysa, verilen bazı spesifik tarihler olsa da koronavirüsün etkisinin ne zaman ortadan kalkacağı, herkesin ne zaman iş başı yapacağı belli değilse, demek ki sorun var!

Nasıl bir sorun?

İçeri tıktıklarınızı, yani evde kalmaya zorladıklarınızı doyurma gibi bir yük altındasınız, üretimin olmadığı bir ortamda Vergi, SGK gibi ertelemeler yapmışsınız, bu ve benzeri nedenlerle belli bir süre para girmeyecek hazineden emekliye, işsize, ona buna para harcamak zorundasınız!

Hele vekiller o astronomik rakamdaki maaşlarını o ay almazsa, başka ülkelere iltica eder o derece…

Diğer yandan Suriye’de, Kandil’de, Libya’dasınız, halen onunla bununla savaşıyorsunuz, silaha, uçağa, helikoptere, gemiye gidecek para yine o Hazineden çıkacak!

Kaç ay dayanılacağını düşünüyorsun ey Ulaştırma! Ya da ey bu mantığın başını çekenler!

Şimdi böyle bir durumda “Kanal İstanbul” inadına girmek siyaseten bir iş mi, politik bir yatırım mı, yoksa ihaleciler mi sizi zorluyor?

Galiba şöyle de düşünüyorsunuz; yarın virüs gider, paraları yeniden toplarız!

Evet, elbette ki virüs gider, ama beraberinde çok şey de götüreceği kesin, onlardan biri de yanlış hesap!

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar