Munzur Kültür ve Doğa Festivali yapılmayacak!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Munzur Kültür ve Doğa Festivali yapılmayacak!

Haber Merkezi - Bu yıl 20’ncisi yapılması planlanan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle gerçekleştirilemeyecek.

Tunceli Belediyesi ve Dersim Dernekler Federasyonu tarafından her yıl düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin, Covid-19'dan kaynaklı halk sağlığı gözetilerek ve yeni risklerin ortaya çıkmasını engellemek için bu yıl yapılmayacağı belirtildi.

Konu ile ilgili Tunceli Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, yıllardır yoğun emek harcayarak düzenlediğimiz ve adını doğasından kültüründen inancından ve direniş geleneğinden alan Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Dersim ve dışardaki tüm Dersim kurumlarının ortaklaşması ve dayanışması ile meydana gelmiş Dersimlilerin ve Dersim dostlarının buluşmasının adı olduğu kaydedildi.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin Dersimlilerin tarihine, kültürüne, inancına, diline ve doğasına sahip çıkma çabası olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“20 yılı aşkın bir süredir kesintisiz olarak sürdürdüğümüz festivalimiz dönem dönem çeşitli engellenmelerle karşılaşmasına rağmen Dersim halkının ve kurumlarının ortak iradesiyle halkımızın büyük buluşmasını sağlamış ve başarıyla günümüze taşımıştır.  Müzikten ekolojiye, felsefeden güzel sanatlara, tiyatrodan sinemaya, kadın atölyesinden çocuk atölyesine kadar birçok etkinlikle 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivaliyle sizlerle buluşmayı planlıyorduk. Yakın zamanda Munzur Özgür Aksın Meclisi bileşenleriyle yapılan toplantıda ortaya çıkan eğilim doğrultusunda bu yıl dünyayı etkisi altına alan Covid-19 - Pandemi koşullarından kaynaklı, festivalimizi halk sağlığını gözettiğimiz ve yeni risklerin ortaya çıkmasını engellemek adına bir yıl sonra 20.yılın coşkusuyla gerçekleştireceğimizi ilan ediyoruz.

Festivalimizi ortaya çıkaran süreç, topraklarımızda, nehirlerimizde ve dağlarımızda kısacası yaşam alanlarımızda hayata geçirilmeye çalışan yıkım projelerine karşı toplumsal tepkiyi örgütleyerek yaşam alanlarımıza sahip çıkmaktı. Bu bağlamda festivalimiz bu sene zorunlu nedenlerden kaynaklı ertelense de Dersim'de planlanan yıkım projelerine karşı alanlarda olacağımızı belirtmek istiyoruz. Özellikle son dönemde Ovacık'ta şirketlere kiralanan tarım arazileri ve Munzur Gözelerinde planlanan ve ihalesi yapılan Peyzaj projesine karşı bu alanları boş bırakmayacağımızı ve mücadele edeceğimizi belirtmek istiyoruz.Dünden bugüne festivallerimizde bizim yanımızda olan, dilimize, kültürümüze, inancımıza katkı sunan sanatçı, aydın, yazar, akademisyen ve diğer sanat dallarından bize destek olan doğa ve sanatsever bütün dostlarımıza da teşekkür ediyoruz."


Financial Times: Türkiye'nin TL konusunda yeni bir yaklaşıma ihtiyacı varÖnceki Haber

Financial Times: Türkiye'nin TL konusund...

Van'da günlük 30 Covid-19 hastası yoğun bakımda tedavi görüyorSonraki Haber

Van'da günlük 30 Covid-19 hastası yoğun...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar