Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yeni karar: İşçiler bir ay daha düşük ücret alacak

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili yeni karar: İşçiler bir ay daha düşük ücret alacak

Haber Merkezi - Hükûmetin kısa çalışma ve ücretsiz izin sürelerini  uzatması nedeniyle işçiler bir ay daha düşük ücret alacak. Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçiler eylül ortasına kadar yıllık izinlerini kullanamayacak. 

Cumhurbaşkanı kararına göre, 30 Haziran tarihine kadar (bu tarih dahil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, bir ay uzatıldı. Yani daha önce kısa çalışma ödeneği almakta olan işçiler için uzatma yoluna gidildi.

Kısa çalışma için yeni başvuru alınmayacak. Bu bir aylık süre içerisinde işçi, son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ını alabilecek. Ücreti düşecek. Bazı işverenler aradaki farkı karşılıyor. Ancak büyük bölümü aradaki farkı karşılamadığı için işçi düşük ücrete mahkûm oluyor. Ayrıca bu süre içerisinde işçinin sağlık hakkından yararlanabilmesi için sadece genel sağlık sigortası primi ödenmeye devam ediyor. Bunun dışındaki emeklilik prim ödemeleri donduruluyor.

Cumhuriyet'ın haberine göre, ayrıca kısa çalışma dönemi içerisinde işçi yıllık izin de kullanamıyor. Kısa çalışma uygulanan işyerlerinde çalışan işçiler son karara göre eylül ortasına kadar yıllık izin kullanamayacaklar.


96 yaşında üniversiteyi bitirdiÖnceki Haber

96 yaşında üniversiteyi bitirdi

Son Anket: Bugün seçim olsa...Sonraki Haber

Son Anket: Bugün seçim olsa...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar