Çiftçinin kış hazırlıkları hız kazandı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çiftçinin kış hazırlıkları hız kazandı
Van’da, sonbahar aylarına girilirken çiftçilerin kış ayına yönelik meradaki hazırlıkları da hız kazandı. Çiftçiler yaz boyunca biçtikleri otları toplamaya ve patosa vermeye başladı.

Tarım ve hayvancılık konusunda az daha olsa bir hareketlenmenin gözlemlendiği Van’da diğer yıllara göre bu sene görülen yağış ve nem oranı nedeniyle çiftçilerin iyi bir verim elde ettiği belirtiliyor.

EKİNDEN SONRA KIŞLIK YEM HAZIRLIĞI

Van’a bağlı tüm ilçelerde çiftçiler, ekin sezonu ardından sonbahara girerken şimdi de kışlık yem konusunda son hazırlıklarını yapıyor.

Bunaltıcı sıcakta, sabahın erken saatlerinde işe koyulan çiftçiler, akşam saatlerine kadar çalışıyorlar.

Yaz boyunca biçerdöver, traktör, tırpan ve orak ile biçilen ve istiflenen otlar bugünlerde artık patosa veriliyor.

BAŞKALE’DEKİ HAZIRLIKLAR

Başkale çiftçisinin meradaki hummalı çalışmasını Başkale Ziraat Odası yetkilileri de yerinden takip etti.

Önceki gün odanın Genel Sekreteri Hadi Keçici, Tarım Danışmanlarından Tamer Gür, çiftçileri çalışma alanlarında ziyaret etti ve bir süre çiftçilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.

SAMAN FİYATLARINDAN YAKINDILAR

Çiftçilerden Nazim Songelen, hayvanları için kışlık yem temin etmek zorunda oldukları için yaz boyunca ciddi bir çalışma içine girdiklerini söyledi.

Saman fiyatlarından yakınan Songelen, şunları söyledi:

“Bizim burada kışlar zorlu geçiyor. Hayvanlarımıza kışlık yem hazırlamak için tarladan biçtiğimiz otları patosa veriyoruz. İşlerimiz çok zor olmasına karşın hayvanlarımıza kışlık yem stoku yapmak zorundayız. Çünkü kışın saman fiyatları yükseliyor. Aksi halde kışın hayvanlarımıza yem bulmak zor olacak. Bu açıdan şartlar ne olursa olsun çalışmak zorundayız.

Köy halkının saman tozundan ve patos makinesinin gürültüsünden rahatsız olmamaları için harman alanında patos yapıyoruz. Akşam saatlerine kadar çalışıyoruz. İmece usulü çalışıyoruz. Bir kısmımız mera ve yaylada kalan otları köy merkezine taşırken, bir kısmımız da harmanladıkları otların rüzgârdan etkilenmemesi için patos makinesinin üzerine brandalar örterek zorlu mesaiyi bitirmeye gayret ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
İyi Parti Genel Başkanı Akşener'den Demirtaş'a 'kahvaltı' cevabı: Güneydoğu’da şöyle bir gelenek var, kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız.Önceki Haber

İyi Parti Genel Başkanı Akşener'den Demi...

Gazeteci Oktay Candemir Diriliş Ertuğrul dizisi paylaşımı gerekçesiyle gözaltına alındıSonraki Haber

Gazeteci Oktay Candemir Diriliş Ertuğrul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar