Misbah EratillaYAŞAM

Van Gölü’nde trajik bir aşk öyküsü: Tamara (5)

Kızlar bu şüphe üzerine Tamara’yı takibe başladılar. Tamara takipten habersiz bir gece geç vakitte babası uyur uymaz feneri alır ve kıyıya gider. Feneri yakıp söndürür. Bu durumu izleyen keşiş kızları ne olacak diye badem ağaçların arasında onu izlemeye başlarlar. Bir müddet beklediklerinde kıyıdan yüzerek gelen çobanı görünce:

“İşte şimdi yandın Tamara!” diye söylenirler. Tamara ile buluşmasını çobanın geri dönmesine kadar izlerler.

Böylece kızlar, onlardan daha güzel, daha zeki ve becerikli olan Tamara’yı alt edecek bir fırsat ele geçirirler.

Kızlar, vakit kaybetmeden sabah evden çıkan baş keşişe Tamara’nın gece geç saatlerde kıyıya gidip yaktığı fenerle karşı kıyıdan yüzerek gelen bir erkekle buluştuğunu söylerler. Baş keşiş böyle bir şeyin mümkün olmayacağını söyler ama zihnine acı bir şüphe de düşer.

Gece baş keşiş Tamara’yı takip eder ve olayı gözleriyle gördüğünde ruhu bedeninden çekilmiş gibi saatlerce kendine gelmez. Baş keşiş kendi kendine:

“Manastırdaki yerim itibarım bitti!” diyerek alabora olmuş bir sandal gibi yere yığılır.

“Ya bu mesele Hristiyan dünyasında duyulursa ne olacak. Sokağa çıkacak yüzüm kalmayacak” diye içi içini yer.

Baş keşiş duruma çözüm bulmak için uzun bir süre odasına kapanır. Ertesi gün akşama kadar odasından çıkmaz. Nihayet ne yapacağına karar vererek her gece uyur gibi yapıp kızını takibe başlar. Havanın fırtınalı, yağmurun şiddetli ve dalgaların bir boyu aştığı bir gecede çoban zarar görmesin diye Tamara feneri yakmaz ve eve döner. Baş keşiş Tamara’nın eve döndüğünü görünce manastırdan bir fener alır. Tamara’nın feneri yaktığı yere gelir feneri yakar. Fenerin yönünü sonra sağa sola sallamaya başlar.

Uzun süre fenerin yanmasını bekleyen çoban köyüne dönmek üzereyken fenerin yandığını görünce hiç beklemeden gölün soğuk sularına atlar. Bir boy büyüklüğündeki dalgaları kulaçlayarak fenere doğru güçlükle yol alır. Baş keşiş manastırın kayığına binerek elindeki fenerle adadan uzaklaşarak gölün ortasına doğru gelir ve çobanı adanın dışına çeker. Dev dalgalar arasında kulaç atan çoban tüm gücünü harcayarak bir türlü adaya varamaz. Baş keşiş haftalardır kafasında tasarladığı planını bu gece uygulama koyar. 

Böylece çobanın sulara gömülmesi ile manastır ve Hıristiyan dünyasındaki itibarı geri gelecekti. Kendisi için büyük bir zül olan Müslüman bir çobanla kızı arasındaki aşkı kimse duymadan sulara gömülecekti. Baş keşiş bu gece bittiğinde beladan kurtulduğu için bayram yapacaktı.

Tamara eve gelir.

Çoban ne yapıyor diye düşünürken babasının yatağında olmadığını görünce bir şüphe ateşi düşer yüreğine. Koşarak dışarı çıkar ve babasını aramaya başlar.

Rüzgârın sürüklediği derinden bir ses duyar:

“Ah Tamara, ah Tamara!”

Yüzmekten gücü tükenen çoban yüksek dalgaların arasında bir taşın suya varması gibi suyun dibe varır. Çığlığı duyan Tamara babasının bir oyunu olduğunu anlar ve çığlıkların geldiği tarafa doğru koşmaya başlar. Bir deli gibi oraya buraya koşar ama bir şey göremez.

Tamara çobandan ümidini kesince buluştukları kıyının üstündeki yüksek kayalığa çıkar kollarını göğe doğru öfkeli bir şekilde kaldırır, ayaklarını birleştirir ve sana geliyorum diyerek kendini gölün hırçın dalgaları arasına bırakır.

Çobanın soğuk dalgalar arasında son nefesini verirken “Bunu bana niye yaptın Tamara!” diye bağırması Tamara’nın yüreğini ölümden beter yakar. Çobanın onu bin bir zahmetlerle görmeye gelmesi sonucu ihanetle ölmesi kalbine affedemez bir yük bindirir.

Mutlu günleri bir sinema şeridi gibi gözleri önüne gelir:

“Çobansız her anım cehennem azabı!” diyerek aşkının bedelini ödemek üzere kendini soğuk suların ve dalgaların kollarına bırakır.

Bedeni gölün dibe çökerken yüzünde mutlu bir gülümseme belirir. Nihayet iki sevgili Van Gölü’nün dalgalı soğuk sularının dibinde kavuşur. Bu kavuşmanın üzerinden binlerce yıl geçse de aşkın o yüksek asaleti ve ihanetin çirkin yüzü hep anlatılıp durdu bugüne dek. Tamara ve çobanın aşkı taze bir ekmek gibi sıcaklığını hep korudu. (BİTTİ)

Daha Fazla Göster

Misbah Eratilla

m.eratilla@gmail.com

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitede spam yorumları azaltmak için Akismet kullanıyoruz. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini bu yazıya tıklayarak öğrenin.

Başa dön tuşu
Kapalı