YAŞAM

Urartu Müzesi ziyaretçi bekliyor

Haber Merkezi – Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu, turların artması durumunda ziyaretçi sayısının daha da artacağını söyledi.

Van’da, pandemi sürecinden en fazla etkilenen kurumlardan biri de Urartu Müzesi oldu.

Geçen yıl ağustos ayında ziyarete açılan Van Urartu Müzesi kısa süre sonra salgın günleri ile karşı karşıya kaldı. Salgın için alınan önlemlerden dolayı uzun süre kapalı kalan Van Urartu Müzesi’nin, açıldıktan sonra da aksayan turlar nedeniyle ziyaretçisi az oluyor.

TURLAR OLUMSUZ ETKİLİYOR

Turizm sektörünün diğer alanlarında olduğu gibi müzelerde de turların önemi son derece fazla.

Pandemi nedeniyle uzun süredir Van’a kültürel turlar gerçekleşmiyor. Bu durum turizm sektörünün tüm alanları gibi Van Urartu Müzesi’ndeki ziyaret durumunu da olumsuz etkiliyor.

USLU: “FİRMALARLA GÖRÜŞTÜM”

Van Urartu Müzesi Müdürü Erol Uslu, müzedeki ziyaret konusunda Van’daki tur firması yetkilileriyle görüştüğünü söyledi.

Turlar olursa ziyaretçi sayısının daha da artacağını ifade eden Uslu, “Ziyaretçi durumu, umduğumuz gibi gitmiyor. Turlar gelmediği için sadece Van’dan ziyaretçiler var. Tur operatörleriyle görüştüm, onlar da 2021 yılı dediler. Kimsenin 2020’den bir umudu yok” diye konuştu.

DIŞARIDAKİ ESERLER

Bu arada Uslu, müzedeki sergi salonlarını daha da artırma ve çeşitlendirme çalışmalarının da sürdüğünü söyledi.

Somut Olmayan Kültürel Miras için hazırlanan sergi salonu konusundaki çalışmaların devam ettiğini ifade eden Müze Müdürü Uslu, Şanlıurfa, Antalya, Sinop ve Adana’da bulunan Van Müzesi’ne ait eserleri de geri getirdiklerini sözlerine ekledi.

Ahmet GÜLER – VANMED

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitede spam yorumları azaltmak için Akismet kullanıyoruz. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini bu yazıya tıklayarak öğrenin.

Başa dön tuşu
Kapalı