DÜNYA

Suriye’de Kürtler parlamento seçimlerine katılmayacak

Haber Merkezi – 2011 yılından bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye’de Kürtler Kuzey’de yer alan belli bir bölgede zaman içinde özerk yönetim ilan etti. Yönetim sözcüsü Lokman Ehmê, Suriye hükümeti tarafından yarın yapılacak olan parlamento seçimlerine katılmayacaklarını söyledi.

Rûdaw’da yer alan habere göre, açıklama yapan Özerk Yönetim Sözcüsü Lokman Ehmê, “Suriye halkının barışçıl bir çözümü beklediği bir dönemde Suriye hükümeti 2011’den bu yana sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi davranıyor” dedi.

Suriye parlamento seçimlerinin kendileri için anlam taşımadığını ifade eden Ehmê, “Özerk yönetim olarak, parlamento seçimlerini yapmak gibi tek taraflı kararlarda yer almayacağız” diye konuştu.

Kontrollerinde bulunan bölgelerde oy sandıklarının kurulmayacağını belirten Ehmê, “Halbuki Suriye Hükümeti’nin tüm tarafları içinde yer alacak bir çözüm için atmasını beklediğimiz adımlardan umutluyduk” şeklinde konuştu.

Suriye parlamento seçimlerinin iki kez ertelenmesinin ardından 19 Temmuz 2020 Pazar günü yapılması bekleniyor.

Suriye Hükümeti, Covid-19 salgını nedeniyle seçimlerin 19 Temmuz 2020’ye ertelendiğini duyurmuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitede spam yorumları azaltmak için Akismet kullanıyoruz. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini bu yazıya tıklayarak öğrenin.

Başa dön tuşu
Kapalı