EKONOMİ

Meyve veriminde ciddi bir düşüş yaşandı

Haber Merkezi – Van ve Hakkâri bölgesinde ilkbaharda yaşanan olumsuz hava koşulları nedeniyle meyvede ciddi bir verim düşüklüğü meydana geldi.

Van ve Hakkari’de, meyve ağaçlarının çiçeklerini tamamen döktüğü ve meyveye durduğu bir döneme denk gelen ve 3 gün aralıksız süren fırtına ve soğuk hava, kısa sürede meyve saplarının sararmasına ve dökülmelerine neden oldu.

Vişne meyvesi

En fazla kiraz ve vişne etkilendi

Bu durum meyvenin olgunlaşma döneminde de sürerken, bazı meyve ağaçlarında yüzde 80-90 oranında bir dökülme meydana geldiği belirtiliyor.

Van’da hemen hemen tüm meyve ağaçlarında dökülmeler meydana gelirken rüzgârdan en büyük darbeyi kiraz ve vişne ağaçlarının aldığı ifade ediliyor.

Kiraz ve vişne ağaçlarında rüzgârın fazla etkilemediği kısımlarda meyvelerin olgunlaşmasını sürdürdüğü, geri kalan kısımlarda ise tamamen döküldüğü dikkat çekti.

Fındık hiç etkilenmedi

Karadeniz yöresine ait olduğu kabul edilen fındık meyvesinin son yıllarda Van’da da ekimi gerçekleştiriliyor.

Bu sene yaşanan soğuklardan fındık hiç etkilenmezken ceviz ve kaysının da çok az etkilendiği belirtiliyor.

Geçim kaynaklarından birinin de meyvecilik olduğunu belirten çiftçiler, bu yıl kiraz, vişne ve erik meyvesinden faydalanamadıklarını söylüyor.

Ziraat Mühendisleri: Başka bir hastalık bölgede yok

Konuyla ilgili görüştüğümüz Van’daki Ziraat Mühendisleri, meyve dökülmelerinin tamamen kötü hava koşullarından kaynaklı olduğunu, bölgede tespit edilmiş bir bitki hastalığı bulunmadığını söyledi.

Ziraat Mühendisleri, mevsimlerin giderek değiştiğine dikkat çekerek, yeni oluşan mevsim özelliklerine uygun meyve ağaçlarının tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Mazlum HARMANCI – VANMED

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitede spam yorumları azaltmak için Akismet kullanıyoruz. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini bu yazıya tıklayarak öğrenin.

Başa dön tuşu
Kapalı