Kadınlar Van’da dernek kurdu

Van’da, 7 kadın bir araya gelerek, “Star Kadın Derneği” adı altında bir dernek kurdu.

İpekyolu ilçesi Bahçıvan Mahallesi Aydın Perihan AVM’de Star Kadın Derneği açıldı.

Dernek Başkanı Serap Güvenç, “Kadına şiddet özellikle son yıllarda ülkemizde sıklıkla gündem almaktadır.” dedi.

Kadına yönelik şiddetin evrensel bir konu olduğunu belirten Güvenç, şunları söyledi:

“Bu alanda yapılan ulusal ve uluslararası çalışmalar şiddetin, aslında evrensel bir sorun olduğunu gözler önüne sermektedir. Dünyada kadına uygulanan şiddet çok yaygın olarak karşılaşılan bir problemdir. Şiddet denilince ilk akla gelen kuşkusuz güç kullanımına dayalı kaba kuvvet olsa da gerçekten şiddeti sadece fiziki güce indirgemek mümkün değil. Aslında o kadına yönelik şiddet meselesi toplumda sadece bir kesimi ilgilendiriyor gibi görünse de, bireylerin şiddet eylemleri genel olarak bütün toplumla ilgili bir meseledir.”

Derneğin amacını anlatan Güvenç, şunları kaydetti:

“Dernek, toplum olarak binlerce kadının haklı sesi olacaktır. Dernek olarak, devlet eliyle de kadına şiddetin önlenmesi adına gereken adımların atılması için çaba içinde olacağız. Bunun yanı sıra yine yazılı ve görsel yayınlar ile hem erkeğin, hem de toplumun bu konuda daha duyarlı olmasına katkıda bulunmaya çalışacağız. Ayrıca kadın sığınma evlerinin sayılarını artırmak ve daha faydalı şekilde kullanılmasını sağlamak, desteklemek, Kadın Dayanışma Merkezlerinin sayısını artırmak, psiko-sosyal destek çalışmalarına yaygınlaştırmak gibi bir amacımız da var.” 

Yakında derneğin resmi açılışını yapacaklarını ifade eden Güvenç, kadın hakları savunucularını ve duyarlı tüm kesimleri derneğin açılışına davet etti.

Ahmet GÜLER / VANMED

‘Koronavirüs ilacı buldum’ diyen aktar: Şaka yaptım!

Depremzedelerin en zor anları, soğuk geceler…