YAŞAM

Görme engelliler Kürtçe öğrenecek

Haber Merkezi – Kürt Araştırmaları Derneği (İstanbul Kürt Enstitüsü), Dicle Görme Engelliler Derneği’nin ortaklığı ile görme engelliler için online Kürtçe kurs başlattı. Kursa 28 kişi katılıyor.

Kürt Araştırmaları Derneği, Covid-19’un yayılmasının ardından başlatmış olduğu online dil kurslarından birini bu sefer görme engelliler için düzenliyor.

Bianet’ten Abdulselam Yıldırım’ın haberine göre, daha önce Kürtçenin Kurmanci ve Kirmancki lehçelerinde başlatılan dersler, ilginin artması üzerine görme engellileri de kapsayacak şekilde genişletildi.

Bu amaçla, Kürt Araştırmaları Derneği ile Diyarbakır’da bulunan Dicle Görme Engelliler Derneği ortak bir çalışma yürüterek görme engelliler için Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde online bir kurs başlattı.

Bir ilk

17 Temmuz’da başlayan kurs üç ay sürecek. Avrupa ve Türkiye’nin birçok kentinden 28 öğrenci kursa katılıyor. Kurmanci kursu her hafta Cuma günleri saat 20.00 ile 22.00 arasında veriliyor.

Kursa ilişkin Bianet’e konuşan Kürt Araştırmaları Derneği (İstanbul Kürt Enstitüsü) Eşbaşkanı Eyyüp Subaşı, ilk kez böyle bir kurs düzenlediklerini söyledi.

Subaşı, “Bu bizim için bir başlangıçtır. Gelecekte tüm engelliler için başka çalışmalara vesile olabilir” dedi. Eyyüp Subaşı, bu amaçla ders materyalleri hazırlamak istediklerini belirtti.

Subaşı, görme engellilerin okuyup yazması için kullanılan Braille alfabesini de Kürtçede bir standarda kavuşturma çabalarının olduğunu söyledi.

Kürtçe online derslere binlerce kişi katıldı

Dernek, pandeminin başlamasının ardından okuma-yazma ve Kürtçe dilinin geliştirilmesi amacıyla online dersler verdi. 15 Nisan’da başlayan ve altı hafta süren ilk kursa 1050’ye yakın kişi katıldı.

15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı vesilesiyle dil kursları daha da yaygınlaştı. Enstitü ve Kürtçe dil ile ilgilenen 28 başka kurum, 1 Haziran’dan itibaren yeniden online derslere başladı. Dört hafta süren bu kurslara katılmak için en az 2073 kişi başvuru yaptı. Görme engellilere yönelik özel kurs dışında, 15 Temmuz’da başlatılan yeni Kürtçe dil derslerine de şimdiye kadar 496 kişi katıldı. Böylece salgının başından bu yana yaklaşık 3600 kişi online ders gördü.

Kürt Araştırmaları Derneği hakkında

Kürt Araştırmaları Derneği, İstanbul Kürt Enstitüsü’nün OHAL kapsamında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) 31 Aralık 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından  kapatılmasından sonra, Enstitü üyeleri ve çalışanları tarafından kuruldu. Dernek amacını, Kürt dili, edebiyatı, tarihi ve kültürüne ilişkin araştırma yapmak olarak açıklıyor. Aynı zamanda Kürt dilinin gelişimi için dil atölyeleri yapıyor.

Braille alfabesi

1821 yılında Louis Braille tarafından geliştirilmiş görme engelli insanların okuyup yazması için kullanılan bir alfabe yöntemidir. İki kolon taşıyan dikdörtgen düzen üzerine dizilmiş altı kabartılmış noktadan oluşur. Her iki kolonda üçer nokta bulunur. 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sitede spam yorumları azaltmak için Akismet kullanıyoruz. Yorum verilerinizin nasıl işlendiğini bu yazıya tıklayarak öğrenin.

Başa dön tuşu
Kapalı